Jak zacząć uprawiać sport strzeleckiSporty strzeleckie cieszą się coraz większą popularnością. Więcej osób niż kiedykolwiek wcześniej interesuje się polowaniem, strzelaniem do celu i łucznictwem. Nawet gwiazdy zainteresowały się tymi zajęciami i zaangażowały się w nie jako uczestnicy lub sponsorzy. Wraz ze wzrostem zainteresowania strzelaniem przyszedł wzrost możliwości zaangażowania się w to. Możesz znaleźć strzelnice prawie wszędzie, kluby broni, strony myśliwskie, a nawet lokalne sklepy sportowe są miejsca, gdzie można spotkać innych podobnie myślących osób i zaangażować się w sporty strzeleckie. Niezależnie od tego, czy dopiero myślisz o spróbowaniu swoich sił w jednym ze sportów strzeleckich, czy chcesz przejść na wyższy poziom i wziąć udział w zawodach, ten przewodnik pomoże Ci rozpocząć drogę do zostania ekspertem w strzelaniu! KONIECZNIE

Wybór sportu strzeleckiego

Jeśli chodzi o wybór sportu strzeleckiego, jest wiele opcji do wyboru. Sporty strzeleckie obejmują: Strzelanie:

 • Łucznictwo: Jest to jedna z najstarszych form strzelectwa sportowego, z zapisami pokazującymi, że ludzie strzelali z łuków i strzał ponad 6 000 lat temu. Łucznictwo to sport, w którym zawodnicy strzelają strzałami do celu z ustalonej odległości. Sport ten ma wiele różnych dyscyplin, z których każda ma swój własny, unikalny zestaw zasad i wymagań sprzętowych.

 • Biathlon: Ten sport łączy umiejętności narciarstwa biegowego ze strzelaniem z karabinu. Ten sport jest najczęściej spotykany w zimnym klimacie i jest sportem zimowym. Zawody biathlonowe są często spotykane na Igrzyskach Olimpijskich.

 • FITA: FITA jest skrótem od "International Field Archery Association" i jest organizacją, która ustala zasady i przepisy dla zawodów łuczniczych na całym świecie.

 • Broń palna: Ten sport jest zwykle kojarzony ze strzelaniem z karabinów; jednak może również obejmować strzelanie z pistoletów i strzelb. Zawody z broni palnej są zazwyczaj podzielone na kilka różnych typów strzelania z karabinu, a każdy typ ma swój własny zestaw zasad i przepisów.

 • Ręczny karabin: Znany również jako strzelanie "benchrest", jest to bardzo specjalistyczna i techniczna forma strzelania z karabinu. Chociaż istnieje wiele form strzelania z karabinu, które są wykonywane z pozycji stojącej, strzelanie benchrest polega na siedzeniu przy stole lub ławce i strzelaniu z pozycji siedzącej.

 • Long-Range Rifle: Ta forma strzelania karabinowego jest również znana jako "Sniping" i jest częściej związana z operacjami wojskowymi niż sportem.

 • Shotgun: Ten sport to sztuka strzelania ze strzelby w kierunku glinianego celu, którego celem jest strącenie celu na ziemię.

 • Trap i Skeet: Te dwa sporty strzeleckie zarówno obejmują strzelanie do glinianych celów, które są uwalniane z urządzenia zwanego pułapką (w przypadku strzelania do pułapek) lub skeetem (w przypadku strzelania do skeetów). Dla obu tych sportów, strzelec zwykle stoi w określonej odległości od domu pułapki lub skeet.

Gdzie zacząć?

Najlepszym miejscem do rozpoczęcia jest znalezienie klubu strzeleckiego w odległości jazdy samochodem, który jest przeznaczony dla ludzi z twoim poziomem umiejętności. To świetny sposób na poznanie innych ludzi w tej samej sytuacji, co ty, i możesz uczyć się z ich doświadczenia. Możesz również zapisać się na zajęcia z łucznictwa lub strzelectwa w sklepie sportowym lub w lokalnym centrum rekreacji. Niektóre kluby są bardzo selektywne, jeśli chodzi o to, kto może zostać członkiem, podczas gdy inne witają wszystkich i zachęcają ludzi do rozpoczęcia strzelania.

Inną opcją jest zakupienie sprzętu ochronnego i ćwiczenie w domu. Chociaż nie jest to samo, co bycie w klubie lub na strzelnicy z innymi, to daje możliwość zapoznania się z używaniem sprzętu i zobaczyć, czy strzelanie jest naprawdę czymś, co chcesz realizować.

Praktyka w domu

Wiele osób popełnia błąd myśląc, że muszą iść na strzelnicę, aby poćwiczyć. Chociaż jest to świetny pomysł i powinno się to robić, jest wiele rzeczy, które można zrobić w domu, aby poprawić swoje umiejętności i zapoznać się ze sprzętem.

 • Strzelanie do papierowego celu: Jest to najłatwiejszy i najbardziej opłacalny sposób na praktykę w domu. Możesz znaleźć cele papierowe prawie wszędzie i łatwo jest ustawić linię docelową i obszar strzelania własnego.

 • Strzelanie do puszki: Strzelanie do puszki jest doskonałym sposobem dla początkujących, aby ćwiczyć, ponieważ nie rozbija banku i łatwo jest znaleźć puszki do wykorzystania na cele. Jest to również świetny sposób dla dzieci, aby nauczyć się strzelać, jak również.

 • Pistolety BB i karabiny pneumatyczne: Korzystanie z pistoletu BB lub karabinu pneumatycznego to dobry sposób na praktykę bez użycia prawdziwej broni i amunicji. Są to świetne narzędzia do nauki dzieci jak strzelać, a nawet dorośli mogą ich używać do ćwiczenia swoich umiejętności.

 • Korzystanie z celownika laserowego: Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że mogą kupić celownik laserowy, który mocuje się do broni palnej i pomaga w celowaniu bez konieczności rzeczywistego patrzenia w dół lufy. Używając celownika laserowego, łatwiej jest sprawdzić, czy broń jest prawidłowo ustawiona względem celu i nadal można używać papierowego celu, aby przyzwyczaić się do odczuwania spustu.

Dołącz do klubu lub ucz się przez zabawę

Wiele klubów strzeleckich oferuje lekcje na temat ich sprzętu i zasad odnoszących się do sportu, którym jesteś zainteresowany. Jest to świetny sposób, aby nauczyć się podstaw i zaangażować się w sporty strzeleckie. Możesz również odwiedzić lokalny sklep sportowy i zapytać o rodzaje strzelania, które oferują. Wiele sklepów oferuje dni treningowe, w których można wypróbować różne rodzaje strzelania i używać sprzętu za darmo.

Inną opcją jest zakup własnego sprzętu i rozpoczęcie strzelania na własną rękę. W ten sposób można opanować sprzęt i technikę strzelania we własnym tempie i kiedy tylko masz czas, miejsce i energię do ćwiczeń. Jest to świetny sposób, aby dostać się do strzelania i nauczyć się odpowiednich technik bez konieczności dołączenia do klubu lub wziąć zajęcia.