Kolekcjonowanie broni sportowej: jak dbać o brońJeśli jesteś entuzjastą sportu, prawdopodobnie lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu, polując lub łowiąc ryby. Być może masz strzelnicę ustawioną do ćwiczeń strzeleckich lub zamkniętą szafę do przechowywania broni palnej, gdy nie jest używana. W każdym przypadku ważne jest, aby zrozumieć, jak dbać o te sportowe bronie, aby były gotowe do użycia, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Przechowywanie w szafie jest najlepszym sposobem na zapobieganie uszkodzeniom broni, ale można je również bezpiecznie przechowywać w zamkniętych pudełkach. Jeśli nie masz żadnej z tych opcji przechowywania dostępnych i będziesz ich często potrzebować, pomyśl o zakupie kilku zamykanych szafek na broń.

Regularnie sprawdzaj swoją broń pod kątem uszkodzeń

Przed przechowywaniem jakiejkolwiek broni, sprawdź ją pod kątem jakichkolwiek oznak uszkodzenia. Przyjrzyj się lufie i upewnij się, że nie ma głębokich rys lub zadrapań. Zbadaj stan magazynka, aby sprawdzić, czy nie ma żadnych zgięć lub wypaczeń. Sprawdź działanie, aby upewnić się, że nie ma żadnych uszkodzonych części i spójrz na spust i bezpieczeństwo, upewnij się, że nie posiada żadnych luźnych śrub. Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki uszkodzenia, oddaj broń do naprawy lub natychmiast wezwij fachowca, aby zapobiec pogorszeniu się stanu rzeczy. Jeśli używasz swojej broni regularnie, wyczyść ją przed przechowywaniem, nawet jeśli wydaje się czysta. Brud, kurz i inne zanieczyszczenia mogą dostać się do nawet najlepiej wyglądającej broni i spowodować jej uszkodzenie. Rozłóż broń i wyczyść ją szmatką z lekko naoliwionym rozpuszczalnikiem, aby usunąć wszelkie pozostałości, które mogły dostać się do środka. Wytrzyj go lekko naoliwioną szmatką i przechowuj w bezpiecznym miejscu.

Właściwe warunki przechowywania

Najlepszym sposobem przechowywania broni sportowej jest przechowywanie jej w całkowicie suchym, kontrolowanym klimacie, ale nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza jeśli masz ograniczoną przestrzeń. Przechowuj broń w suchym, dobrze wentylowanym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego i innych źródeł ciepła. Jeśli musisz przechowywać je w wilgotnym miejscu, umieść je w pojemniku lub pudełku z desykantem (osuszającym) w postaci żelu krzemionkowego, który pochłania wilgoć. Przechowuj je w sposób, który umożliwia cyrkulację powietrza, a także utrzymuje je z dala od innych przedmiotów, takich jak metalowe szafki na broń i drewniane półki.

Zrozumieć przyczyny powstawania rdzy i jak jej zapobiegać

Rdza jest wrogiem broni palnej i nawet jeśli twój pistolet ma powłokę, powinien być przechowywany w warunkach, które nie sprzyjają rdzy. Wysoka wilgotność, niewłaściwe czyszczenie, zaniedbanie i starość zwiększają ryzyko wystąpienia rdzy, ale istnieją sposoby, aby jej zapobiec. Większość broni palnej wykonana jest z metalu, który reaguje z tlenem tworząc rdzę. Reakcja ta jest przyspieszana przez inne czynniki, które wpływają na ilość tlenu w powietrzu, takie jak temperatura i wilgotność. Utrzymywanie broni palnej w czystości i suchości pomoże zapobiec tworzeniu się rdzy. Jeśli broń zostanie wystawiona na działanie wody, najlepiej natychmiast ją wysuszyć, aby zapobiec uszkodzeniu.

Ochrona lufy

Lufa jest najważniejszą częścią pistoletu i to ona jako pierwsza zostaje dotknięta przez rdzę. Najlepszym sposobem na jej ochronę jest upewnienie się, że regularnie czyścisz pistolet. Powinieneś czyścić broń po każdym użyciu lub przynajmniej raz w miesiącu. Możesz również chronić lufę, owijając ją w tkaninę lub przechowując w pudełku lub torbie z tkaniny. Możesz również pokryć ją woskiem, który jest przeznaczony do ochrony broni palnej przed rdzą. Jeśli przypadkowo zamoczyłeś broń, wysusz lufę tak szybko, jak to możliwe - najlepiej w ciągu 24 godzin. W tym celu należy rozebrać broń i przetrzeć lufę czystą szmatką i bezolejowym rozpuszczalnikiem. Jeśli nie wyczyścisz lufy wystarczająco wcześnie, utworzy się rdza, która utrudni jej czyszczenie. Jeśli tak się stanie, konieczne może być skorzystanie z usług profesjonalisty, który usunie rdzę.

Ochrona działania

Ponieważ akcja mieści większość ruchomych części broni, będziesz chciał chronić ją przed rdzą. Możesz to zrobić poprzez regularne czyszczenie pistoletu i przechowywanie go w sposób, który utrzymuje go z dala od wilgoci. Możesz również nałożyć lekką warstwę oleju na ruchome części, aby chronić je przed rdzą. Jeśli ruchome części ulegną zamoczeniu lub zabrudzeniu, wyczyść je jak najszybciej. Najlepiej jest rozebrać pistolet, aby go wyczyścić, ale jeśli nie możesz, użyj suchej szmatki lub papierowego ręcznika, aby wytrzeć brud lub wodę.

Ochrona mechanizmu spustowego

Ponieważ spust jest częścią mechaniczną, która jest wystawiona na działanie czynników zewnętrznych, gdy pistolet jest załadowany, jest bardziej podatny na uszkodzenia spowodowane rdzą niż inne części pistoletu. Chroń spust przed rdzą, czyszcząc go regularnie, zdejmując lufę pistoletu i oliwiąc spust. Możesz również nałożyć lekki olej na osłonę spustu, aby chronić ją przed wilgocią. Jeśli spust zamókł, najlepiej jak najszybciej go wyczyścić. W tym celu należy rozebrać pistolet i wytrzeć spust oraz osłonę suchą szmatką.

Pamiętaj…

Wszystkie przedmioty są podatne na uszkodzenia, jeśli nie są odpowiednio pielęgnowane. Broń sportowa nie jest wyjątkiem, i musi być odpowiednio czyszczona i przechowywana, aby trwać przez długi czas. Jeśli zastosujesz się do tych kroków, możesz zapobiec uszkodzeniu tych przedmiotów i zachować je w dobrym stanie na dłużej.