Powszechne błędy, które mogą wzmagać brak celności podczas użycia broni sportowej‍Jeśli chodzi o strzelanie, wiedza i wykonanie są kluczowe. W rzeczywistości, stanowią one około 90 procent sukcesu w każdym przedsięwzięciu. Ale co z pozostałymi 10 procentami? Jeśli jesteś doświadczonym strzelcem, możesz dokładnie wiedzieć, o czym mówimy. Przy tak dużej ilości dostępnych informacji, może być trudno odfiltrować cały szum i skupić się na tych małych nawykach, które będą miały duży wpływ na twoje wyniki.

Niezrozumienie swojego sprzętu

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zapoznać się z Twoim sprzętem sportowym.

 • Czyść i smaruj swoją broń regularnie. Jeśli używasz swojej broni regularnie, powinieneś ją czyścić i smarować po każdej sesji. Jeśli strzelasz tylko okazjonalnie, czyść i oliw po każdym użyciu.
 • Naucz się właściwego sposobu ładowania broni i poświęć trochę czasu na ćwiczenia. Jeśli nieprawidłowo załadujesz broń, ryzykujesz jej uszkodzenie, co może prowadzić do kosztownych napraw.
 • Wyreguluj broń za pomocą strzałek, które zamierzasz regularnie używać. Dzięki temu będziesz miał pewność, że strzelasz dokładnie. Po zmianie strzałek, należy ponownie wyregulować broń za pomocą nowych strzałek.

Postawa

Twoja postawa jest ważną częścią strzelania. To jak ustawiasz swoje ciało podczas strzelania. Obejmuje ona również sposób trzymania broni, naciągania łuku i wypuszczania strzał. Jeśli nie stoisz w prawidłowej pozycji podczas strzelania, istnieje większe prawdopodobieństwo, że nie trafisz w cel. Oto kilka powszechnych błędów związanych ze złą postawą.

 • Stoisz zbyt daleko od celu. Gdy stoisz zbyt daleko od celu, twoje ciało będzie wytrącone z równowagi i trudniej będzie ci oddać czysty strzał. Większość doświadczonych strzelców zaleca ustawienie się w odległości około 12 do 15 jardów od celu.
 • Pochylasz się za bardzo do przodu. Pochylenie się zbytnio do przodu spowoduje utratę równowagi i kołysanie się w przód i w tył. Może to również spowodować, że będziesz strzelał z biodra. Aby oddać czysty strzał, musisz być nieruchomy.
 • Nie używasz prawidłowej postawy dla swojego typu strzelania. Różne dyscypliny strzeleckie mają różne postawy. Upewnij się, że stoisz w prawidłowej pozycji dla danego typu strzelania.

Nie oddychasz prawidłowo

Jeśli nie oddychasz prawidłowo podczas strzelania, może to spowodować, że będziesz niespójny przy każdym strzale. Jeśli nie wiesz, jak prawidłowo oddychać podczas strzelania, musisz zacząć ćwiczyć. Oto krótki opis kroków, które należy podjąć, aby prawidłowo oddychać podczas strzelania.

 • Weź głęboki oddech przez nos. Kiedy bierzesz głęboki oddech przez nos, pomaga to zachować spokój. Nie chcesz być zbyt podekscytowany i strzelać zbyt szybko.
 • Wstrzymaj oddech na 2 sekundy. Kiedy jesteś gotowy do strzału, wstrzymaj oddech na 2 sekundy. To pomoże twoim mięśniom się zrelaksować i pomoże ci strzelać dokładniej.
 • Wydychaj powoli podczas strzelania. Chcesz wydychać powoli, gdy strzelasz. Pomoże to w dokładności i pomoże Ci uniknąć flinching.

Nie rozgrzewasz się

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego niektórzy ludzie są w stanie konsekwentnie trafić w znak, podczas gdy inni wydają się strzelać słabo przez większość czasu? To nie dlatego, że niektórzy ludzie mają więcej szczęścia niż inni. To dlatego, że włożyli pracę i rozwinęli dobre nawyki, podczas gdy inni nie. Jeśli chcesz stać się lepszym strzelcem, musisz zobowiązać się do regularnej rutyny jakości praktyki. Musisz także rozgrzać się przed rozpoczęciem strzelania. Właściwa rozgrzewka pomoże Ci poprawić swoje umiejętności. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci rozgrzać się przed rozpoczęciem strzelania.

 • Rozciągaj się regularnie. Kiedy regularnie się rozciągasz, pomoże to rozluźnić mięśnie i zapobiegnie kontuzjom.
 • Ćwicz regularnie ćwiczenia oddechowe. Regularne ćwiczenia oddechowe pomogą Ci się zrelaksować i obniżyć tętno przed rozpoczęciem strzelania.
 • Rób częste przerwy podczas sesji strzelania. Nie chcesz się zbytnio zmęczyć, zanim będziesz miał szansę poprawić swoje umiejętności.

Zbyt mocny chwyt broni

Wielu doświadczonych strzelców popełnia błąd trzymania broni (lub łuku) zbyt mocno. Kiedy trzymasz broń lub łuk zbyt mocno, prawdopodobnie nie trafisz w swój cel. Istnieje również prawdopodobieństwo rozwinięcia niepotrzebnego napięcia mięśni w ramionach i rękach. Jeśli trzymasz broń zbyt mocno, będziesz mniej zdolny do skupienia się na celu i bardziej prawdopodobne jest, że napniesz się podczas strzelania. Jeśli zauważysz, że twoje ramiona napinają się podczas strzelania, prawdopodobnie trzymasz broń zbyt mocno. Jak sprawdzić, czy trzymasz broń zbyt mocno? Nie jest złym pomysłem sprawdzenie swojej formy strzeleckiej przez instruktora przynajmniej raz w roku. Będzie on w stanie powiedzieć ci, czy trzymasz broń zbyt mocno.