Przewodnik dla początkujących po polowaniach: Co musisz wiedziećPolowanie to zajęcie, które sięga wielu wieków wstecz i jest częścią historii ludzkości, odkąd ktokolwiek pamięta. Jest to również jedno z najtrudniejszych zajęć, w które można się zaangażować. Ale dlaczego tak jest? Polowanie wymaga spędzenia dużej ilości czasu na świeżym powietrzu, co może być bardzo obciążające zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Jeśli jesteś kimś, kto zawsze interesował się polowaniem, ale nie był pewien, gdzie zacząć, ten artykuł da ci wszystko, co musisz wiedzieć o rozpoczęciu polowania.

Czym dokładnie jest polowanie?

Polowanie to forma zbieractwa, która obejmuje poszukiwanie, prześladowanie i zabijanie dzikich zwierząt. Jest to jedna z najstarszych ludzkich strategii przetrwania, sięgająca epoki kamiennej. Polega na tropieniu i chwytaniu zwierząt lub ptaków w celach spożywczych lub sportowych. Poluje się również na ryby i owady, ale nie określa się ich mianem "polowania", ponieważ termin ten stosuje się do chwytania większych zwierząt.

Kiedy ludzie myślą o polowaniu, często wyobrażają sobie osobę z karabinem w ślepej uliczce lub na drzewie, czekającą godzinami na jelenia. Chociaż jest to forma polowania, istnieje wiele innych sposobów polowania, które nie obejmują siedzenia w drzewostanie przez wiele godzin. Polowanie może również obejmować pułapkę, łowienie ryb, a nawet żerowanie.

Dlaczego polowanie jest tak trudne?

Polowanie to trudne zajęcie z wielu powodów. Po pierwsze, próbujesz zlokalizować i zabić zwierzę (lub zwierzęta), o którego istnieniu nawet nie wiesz. Po drugie, możesz być w tym przez wiele godzin na końcu, więc będziesz musiał nauczyć się, jak być cierpliwym. Ponadto, jeśli robisz rodzaj polowania, które obejmuje śledzenie konkretnego zwierzęcia (jak jeleń), będziesz musiał być bardzo ostrożny, aby nie spłoszyć go. Może to być bardzo trudne do zrobienia, jeśli nie jesteś zaznajomiony z terenem. Oprócz tego wszystkiego, musisz upewnić się, że przestrzegasz prawa. Będziesz musiał znać odpowiednią porę roku, aby polować na niektóre zwierzęta i będziesz musiał upewnić się, że masz odpowiednie licencje i pozwolenia, które pozwolą Ci polować. To będzie się różnić w zależności od tego, w jakim stanie mieszkasz i jakie zwierzęta chcesz polować.

Rodzaje polowań

Istnieje wiele różnych rodzajów polowań, w które możesz się zaangażować. Każdy typ ma swój własny zestaw wyzwań i będzie wymagał innego sprzętu i zestawów umiejętności.

 • Łucznictwo: Łucznictwo polega na użyciu łuków i strzał do celowania w zwierzęta z odległości. Ten rodzaj polowania zazwyczaj wymaga więcej cierpliwości niż inne rodzaje polowań, ponieważ będziesz musiał poczekać, aż zwierzę będzie wystarczająco blisko, abyś mógł je trafić. Łucznictwo może być wykonane z drzewostanu, z ziemi, a nawet z ślepej, w zależności od rodzaju zwierząt, na które polujesz.
 • Polowanie z psami: Psy były używane do polowania u boku ludzi przez tysiące lat i mogą być bardzo przydatne podczas polowania na niektóre zwierzęta. Polowanie z psem jest bardzo powszechną formą polowania, zwłaszcza w miejscach, gdzie broń palna jest zabroniona.
 • Polowanie z bronią: Chociaż nie wszystkie rodzaje polowań obejmują broń palną, wiele z nich to robi. Polując z bronią, masz tę przewagę, że możesz zabić swoją ofiarę z daleka.

Sprzęt potrzebny do polowania

 • Odzież: Jeśli chodzi o polowanie, odzież jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia, które możesz przynieść.
 • Po pierwsze, będzie ona chronić Cię przed żywiołami. Jeśli polujesz w zimnym środowisku, będzie utrzymywać ciepło. Jeśli polujesz w cieplejszym środowisku, będzie cię chłodzić.
 • Trzeba będzie również upewnić się, że nosisz odzież, która będzie mieszać się z otoczeniem. Jaskrawo pomarańczowa kamizelka myśliwska może wydawać się dobrym pomysłem, ale to tylko sprawi, że będziesz bardziej widoczny dla swojej ofiary.
 • Wreszcie, musisz upewnić się, że twoje ubranie jest ciche. Jest to szczególnie ważne, jeśli polujesz w bardziej miejskim środowisku.
 • Broń palna: Jest to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia, które możesz przynieść podczas polowania. Pomoże Ci to zabić zwierzę, które próbujesz złapać.
 • Podczas gdy większość broni może być używana do polowań, nie wszystkie są legalne do użytku we wszystkich obszarach. Zanim kupisz broń, upewnij się, że jest ona legalna do użycia na polowaniu, gdzie mieszkasz.
 • Karabiny są najczęstszym typem broni używanej do polowań. Strzelby są również popularne do polowania na ptaki i inne małe zwierzęta.
 • Amunicja: Jest to coś, co będziesz chciał upewnić się, że masz dużo, zanim wyruszysz na wolność. Upewnij się, że przynosisz więcej niż myślisz, że będziesz potrzebować i więcej niż to, co prawo wymaga, aby przynieść.
 • Noże: Nóż może być używany do wielu różnych rzeczy podczas polowania, jak przygotowanie zwierzęcia lub ubieranie go po zabiciu.
 • Sprzęt do tropienia: Jeśli polujesz z psami lub podążasz za konkretnym zwierzęciem, będziesz musiał mieć odpowiedni sprzęt do tropienia.
 • Urządzenie GPS: Jeśli podążasz za zwierzęciem oznaczonym GPS, będziesz potrzebował urządzenia do śledzenia jego lokalizacji. Istnieją również urządzenia, które pozwalają na śledzenie dzikich zwierząt bez konieczności umieszczania na nich znaczników.
 • Lornetka: Lornetki znacznie ułatwiają śledzenie i śledzenie zwierząt podczas polowania.